Politechnika Łódzka świętuje 77. urodziny

Obchody 77. rocznicy powstania uczelni (24.05) były okazją do spotkania społeczności akademickiej z władzami województwa, miasta oraz licznie przybyłymi przedstawicielami przemysłu, a także wysłuchania przemówienia rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika, dotyczącego osiągnięć uczelni, naukowców i studentów za ostatni rok akademicki.

Jesteśmy dumni, że dołączyliśmy do elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities – ECIU, skupiającej 13, a właściwie teraz razem z nami - 14 uczelni z całego świata. Jej zasadniczym celem jest indywidualizacja ścieżek kształcenia przy ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowym i władzami regionu - mówił rektor o funkcjonowaniu PŁ w europejskiej organizacji.

Wymienił również szereg inicjatyw podejmowanych przez uczelnię m.in. z obszaru zrównoważonego rozwoju. Skuteczność działań Politechniki Łódzkiej w tym zakresie znalazła potwierdzenie w tegorocznym rankingu Times Higher Education Impact Rankings, w którym awansowaliśmy do czołówki polskich uczelni, a w działaniach prowadzonych na rzecz wzrostu gospodarczego i godnej pracy zajęliśmy 1. miejsce w kraju i uplasowaliśmy się w światowym top 200. - Głos Politechniki Łódzkiej w tym zakresie jest ważny i respektowany. Mamy powody do satysfakcji, ponieważ jako jedna z 34 instytucji z Europy bierzemy udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro - podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Jóźwik.

W przemówieniu rektor PŁ mówił również o perspektywach i planach rozwoju uczelni na najbliższy czas. Wkrótce zostanie oddany oficjalnie do użytku budynek pasywny, który będzie obiektem samowystarczalnym pod względem energetycznym. Znajdą się w nim m.in. laboratoria badawcze, pracownie dedykowane informatyce śledczej i cyberbezpieczeństwu oraz sztucznej inteligencji. Trwają też prace nad oddaniem do użytku przedszkola PŁ. Zakończone zostały roboty rozbiórkowe i prace projektowe, a aktualnie prowadzona jest nadbudowa ostatniej kondygnacji. Już jesienią dzieci pracowników i studentów PŁ rozpoczną w tym budynku pierwszy rok szkolny.

Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i wyróżnienia studentom, doktorantom oraz absolwentom za wybitne osiągnięcia oraz prace doktorskie i dyplomowe m.in.: Nagroda Stowarzyszenia Wychowanków PŁ dla najlepszego absolwenta  PŁ; nagroda w konkursie im. Mariana Rejewskiego o Nagrodę Dyrektora Instytutu Matematyki na najlepszą pracę magisterską napisana na kierunku matematyka stosowana oraz Nagroda KLUBU 500-Łódź.

Na Wydziale Mechanicznym wręczono nagrody:

• Nagroda im. Currana Wernera za rok 2020/21 - Pan Maciej Podsędkowski
    Podsędkowski
  • Wyróżnienie im. Profesora Jerzego Lanzendoerfera za 2021 - Pani Aleksandra Piekarska
    Piekarska

Pamiątkowe statuetki i dyplomy otrzymali również laureaci niedawno rozstrzygniętych konkursów o nagrody JM Rektora PŁ. Za najlepsze cytowanie nagrodę odebrał prof. Marcin Kamiński z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Za najlepszą publikację naukową został wyróżniony prof. Jan Awrejcewicz Wydziału Mechanicznego.

Awrejcewicz

Nagrodę dla najlepiej publikującej doktorantki odebrała mgr inż. Justyna Kowalska z Wydziału Chemicznego. Najmłodszym nagrodzonym autorem publikacji naukowej został Konrad Stefaniak z Wydziału Chemicznego.

Nagroda za najbardziej wartościowe wdrożenie w 2021 r. przyznana została trzem jednostkom: Instytutowi Maszyn PrzepływowychInstytutowi Chemii Ogólnej i Ekologicznej oraz Instytutowi Inżynierii Materiałowej.

Wdrożenie

Na zakończenie spotkania połączyliśmy się z panem Màriusem Martinezem, przewodniczącym The European Consortium of Innovative Universities (ECIU) organizacji, do której w tym roku przyłączyła się Politechnika Łódzka, jako jedyna uczelnia w Polsce. Szef ECIU mówił o wspólnym budowaniu przyszłości szkolnictwa wyższego w Europie.