C CUBE - nowy spin-off Politechniki Łódzkiej

C CUBE to nowy spin-off Politechniki Łódzkiej. Nazwa „C CUBE" czyli C3 stanowi matematyczną formę akronimu wyrazów Composites/Costructions/Controls, które są głównymi obszarami zainteresowań spółki. Motywem do podjęcia działalności gospodarczej spółki C3 jest chęć wypełnienia niszy rynkowej jaką są badania nieniszczące (NDT- non-destructive testing) konstrukcji wykonanych z materiałów kompozytowych.

Spółka C3 realizuje wspólny pomysł przedsiębiorczej doktorantki z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ mgr inż. Moniki Spyrki (prezes Zarządu) oraz Macieja Patoki (członek Zarządu) dynamicznego menedżera z doświadczeniem w obszarze zarządzania operacyjnego, zarządzania projektami. Pierwotną potrzebę biznesową zdefiniowała ich pasja do żeglarstwa, a przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo zapewnione przez kontrolę i serwisowanie sprzętu. Współwłaścicielami firmy działającej jako Prosta Spółka Akcyjna są naukowcy wywodzących się z szeroko rozumianej inżynierii materiałowej oraz inżynierii mechanicznej: dr hab. inż. Jacek Sawicki, prof. PŁ (członek Zarządu), prof. Leszek Klimek, dr inż. Paulina Byczkowska, dr inż. Piotr Zawadzki, prof. Tomasz Kubiak i spółka celowa Politechniki Łódzkiej TULVENTURE.

Motywem do podjęcia działalności gospodarczej spółki C3 jest chęć wypełnienia niszy rynkowej jaką są badania nieniszczące konstrukcji wykonanych z materiałów kompozytowych. Obecnie na polskim rynku nie istnieją podmioty oferujące kompleksowe usługi, począwszy od przeprowadzenia inspekcji po sporządzanie raportów i analizę wyników, związane z NDT dla tej grupy materiałów. Co więcej, brak jest również norm branżowych dotyczących produkcji i wykonywania badań materiałów kompozytowych zbrojonych włóknem szklanym i węglowym. Doskonałym punktem wyjścia do pracy nad tego typu dokumentacją będą wyniki badań kompozytów otrzymane dzięki nieniszczącym je testom.

Współpraca z Politechniką Łódzką na zasadach spółki spin-off zapewnia usługom badawczym przedsiębiorstwa C3 innowacyjny i wysoce specjalistyczny charakter, co ma bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność firmy już w początkowym etapie jej rozwoju.

C CUBE P.S.A. uczestniczyła w Ogólnopolskich Targach Innowacji Polskich Uczelni i Instytutów Badawczych - PACTT SCIENCE BUSINESS INNOVATION EXPO 2022 organizowanych przez Sekcję Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania spółki C3 i nawiązania kontaktów z przemysłem oraz funduszami inwestycyjnymi.

Spółka powstała w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 – „Konkurs na najlepszy pomysł na spółkę typu spin-off” realizowanego przez Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, współfinansowanego w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi  i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”  - z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).

Źródło - https://www.zycieuczelni.p.lodz.pl/c-cube