Jacek Sawicki studia magisterskie na kierunku Inżynieria Materiałowa ukończył w roku 1999 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej.
W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie na kierunku Budowa i Eksploatacja Maszyn. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 2001 roku na stanowisku asystenta w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Technik Bezwiórowych Politechniki Łódzkiej, awansując na stanowisko adiunkta po uzyskaniu stopnia doktora nauk technicznych w 2003 roku broniąc przygotowaną rozprawę doktorską zatytułowaną „Optymalizacja technologicznej warstwy wierzchniej dla zastosowań w warunkach cyklicznych obciążeń stykowych”. W 2013 roku Rada Wydziału Mechanicznego PŁ nadała mu stopień doktora habilitowanego po obronie monografii p.t.: „Modelowanie układów wielofazowych w zagadnieniach inżynierii materiałowej”.
W trakcie prowadzonych badań naukowych Jacek Sawicki odbył staże w ECAM de Lyon (Francja) oraz w Technical University of Liberec (Czechy), co pozwoliło w 2017r. na awans na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a następnie w grudniu 2022r. uzyskać tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa.
Zainteresowania naukowe prof. Jacka Sawickiego dotyczą głównie wykorzystania metod numerycznych w inżynierii materiałowej, tworzenia algorytmów do przewidywania i minimalizacji odkształceń hartowniczych oraz systemów eksperckich i decyzyjnych do wspomagania, regulacji i zarządzania procesami technologicznymi. Obok głównego nurtu badań, zajmuje się wytwarzaniem lekkich, funkcjonalnych materiałów oraz opracowywaniem nowych technologii z wykorzystaniem synergicznego efektu zastosowania nowoczesnych metod obróbki mechanicznej, cieplno-chemicznej i ubytkowej. Prace badawcze koncentrują się również nad obróbką elementów wytwarzanych technologiami druku 3D.
Rezultatami jego dotychczasowej pracy naukowej są: autorstwo lub współautorstwo w ponad 140 recenzowanych artykułach oraz autorstwo lub współautorstwo w ponad 80 komunikatach, prezentacjach i referatach wygłoszonych na konferencyjnych krajowych jak i zagranicznych. Był kierownikiem 2 krajowych grantów badawczych, 2-krotnie liderem zadania i 6-krotnie kierownikiem zespołów zadaniowych w projektach unijnych w ramach POIR, głównym wykonawcą lub wykonawcą w ponad 19 innych projektach współfinansowanych ze środków europejskich, celowych i zamawianych. Jest współautorem 13 patentów.
Profesor Jacek Sawicki poprzez cykliczne spotkania z przedstawicielami zakładów przemysłowych popularyzuje Uczelnie i działalność pracowników. W ramach tej współpracy skomercjalizowanych zostało 5 rozwiązań w postaci sprzedaży licencji niewyłącznej i 9 wdrożeń technologicznych, których jest współtwórcą. Jako ekspert usług o charakterze proinnowacyjnym w ramach projektu POIR „Profesjonalne usługi proinnowacyjne gwarancją sukcesu w biznesie” prowadzonym przez BKPPT Sp. z o.o. wykonał także 23 przedwdrożeniowe audyty technologiczno-ekonomiczne.
Jacek Sawicki jest współwłaścicielem firmy spin-off PŁ - Hart-Tech Sp. z o.o. działającej w zakresie zaawansowanych technologii obróbki cieplnej i obróbki cieplno-chemicznej. W 2022r. roku powstał spin-off PŁ – firma C CUBE P.S.A., którego był współwłaścicielem i pełnił funkcję członka Zarządu do momentu sprzedaży spółki inwestorowi w maju 2024r. Podstawą działalności usługowej spółki były badania NDT materiałów kompozytowych.
Jako współautor innowacyjnych rozwiązań, prezentowanych podczas Międzynarodowych Targów i Wystaw Wynalazków, otrzymał: 32 medale
(1-platynowy, 19-złotych, 7-srebrnych, 5-brązowych), 7-nagród specjalnych oraz 3 dyplomy od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2017 roku prof. Jacek Sawicki uhonorowany został medalem Honorowym SPWiR im. Tadeusza Sendzimira za osiągnięcia wynalazcze w dziedzinie kształtowania technologicznej warstwy wierzchniej nowoczesnymi metodami obróbki cieplno-chemicznej, a w 2019 roku Prezes Rady Ministrów przyznał mu odznakę honorową „Za Zasługi Dla Wynalazczości”, w uznaniu za szczególne zasługi w dziedzinie ochrony własności przemysłowej i rozwijania innowacyjności w Rzeczpospolitej Polskiej.
Od początku swojej działalności na Uczelni bardzo mocno zaangażował się w rozwój i unowocześnianie procesu dydaktycznego, poprzez wdrożenie i rozwijanie nowoczesnych i innowacyjnych metod kształcenia, w których studenci pod opieką przedstawicieli firm realizują proces kształcenia w oparciu o metodę Problem Based Learning.
Profesor Jacek Sawicki aktywnie uczestniczy w pracach organizacyjnych Uczelni oraz stowarzyszeń naukowych. Jest członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce, Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, Komisji Inżynierii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), w którym w latach 2006-2018 pełnił funkcję Prezesa Uczelnianego Koła SIMP przy PŁ.
Od 2009 roku pełni funkcję dyrektora ds. kształcenia w Instytucie Inżynierii Materiałowej PŁ, a od 2014 roku jest kierownikiem Zakładu Metod Numerycznych w Inżynierii Materiałowej.
W latach 2019-2024 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady kierunku Inżynieria Materiałowa, Materiały i Technologie oraz Materiały i Technologie Przyszłości.
W latach 2020-2024 pełnił funkcję członka Rady ds. Stopni Naukowych w dyscyplinach inżynieria mechaniczna i inżynieria materiałowa.
W 2019 roku powołany został na członka Rady dyscypliny Inżynieria Materiałowa, a w 2024r. został wybrany na członka organu kolegialnego PŁ Rady dyscypliny Inżynieria Materiałowa.
W marcu 2019 roku został powołany na członka Rady Uczelni Politechniki Łódzkiej, funkcję tę pełnił do sierpnia 2024r. W 2024 roku został powołany przez JM Rektora PŁ na stanowisko Dziekana Wydziału Mechanicznego PŁ.