Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej rozpoczyna współpracę z norweskim koncernem motoryzacyjnym

png

Na mocy porozumienia, które zostanie uroczyście podpisane w piątek 10 lutego br. pomiędzy Wydziałem Mechanicznym Politechniki Łódzkiej a Kongsberg Automotive Pruszków, studenci politechniki otrzymają nowe możliwości odbycia staży i praktyk w oddziale norweskiego koncernu motoryzacyjnego w Pruszkowie pod Warszawą.

wka

Według danych GUS zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce rośnie nieprzerwanie od 2010 roku, sięgając blisko 200 tys. zatrudnionych (dane Polskiego Związku Motoryzacyjnego). Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2015 r. jest to czwarta najlepiej opłacana branża w przemyśle ciężkim. W ramach umowy podpisanej przez Dziekana Wydziału Mechanicznego, prof. dr hab. inż. Tomasza Kubiaka i Dyrektora Generalnego Kongsberg Automotive Pruszków, Krzysztofa Hauk, firma zapewni studentom miejsca na staże i praktyki w trakcie roku akademickiego oraz wakacji, jak również pomoc  we wdrażaniu prac naukowo-badawczych. Przy uroczystym podpisaniu porozumienia obecni będą również Prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych prof. PŁ dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek, który bezpośrednio koordynuje realizowaną umowę.

W naszych działach badawczo-rozwojowych pracujemy nad nowymi rozwiązaniami poprawiającymi komfort jazdy kierowcy i pasażerów pojazdów.  Jestem pewien, że wspólne połączenie sił naukowców z Politechniki Łódzkiej i inżynierów z Kongsberg Automotive Pruszków pozwoli dopracować istniejące technologie, a także stworzyć nowe, innowacyjne rozwiązania – informuje Krzysztof Hauk, Dyrektor Generalny Kongsberg Automotive w Pruszkowie.

W ramach nawiązanej współpracy przygotowywany jest również wspólny projekt badawczo-rozwojowy łączący siły naukowców i studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej oraz inżynierów Kongsberg Automotive Pruszków.

W swojej pracy akademickiej przykładam dużą wagę do tego, aby studenci Politechniki Łódzkiej jeszcze w trakcie nauki mieli możliwość zdobywania wiedzy zarówno w teorii, jaki i praktyce.  Znajomość innowacyjnych zastosowań technologicznych to wartość, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Dzięki współpracy z firmą Kongsberg Automotive, nasi studenci już po raz drugi otrzymali szansę na pracę z naprawdę doświadczonymi inżynierami i pod ich okiem mogą opracowywać (m.in. przy wykorzystaniu metody Problem Based Learning) skuteczne rozwiązania dla branży automotive. Dodatkowo, do grona tegorocznej edycji „Szkoły Letniej” dołączyli również studenci z innych krajów – mówi prof. PŁ  dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek.

Kongsberg Automotive Pruszków jest jednym z liderów w produkcji akcesoriów i wyposażenia aut w Polsce. Produkuje do tak znanych marek samochodowych jak: Porsche, Bentley, Jaguar, Mercedes, BMW i wielu innych. Zakłady firmy pracują w oparciu o najnowocześniejsze technologie i najwyższe standardy wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Firma posiada własny dział
badawczo-rozwojowy w Polsce i bazując na dotychczas podpisanych kontraktach w kolejnych latach planuje zwiększać swoją sprzedaż o 350 milionów złotych w ciągu 4 lat.

***

Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje się tu, m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie, takich marek jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley.
W Polsce Kongsberg Automotive działa już od 16 lat w Pruszkowie i zatrudnia obecnie ponad 1200 pracowników. W swojej produkcji firma wykorzystuje najnowsze technologie, stąd część linii produkcyjnych jest wyposażona w roboty i w pełni zautomatyzowana. Kongsberg Automotive jest zakładem wyjątkowym pod względem innowacyjności i wyróżnia się na tle innych produkcji w naszym kraju.

Więcej informacji udziela:
Aleksandra Franas