Lorem ipsum

Lorem ipsum

 
 

WYDZIAŁ MECHANICZNY

AKTUALNOŚCI

A+ / A-

2017-07-03

Innowacyjna technologia modyfikacji implantów kostnych z Politechniki Łódzkiej nagrodzona .

 

 


 

 

 

 

 

 

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku, pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową.

 

Za to pionierskie wdrożenie zatytułowane "Nowe biokompatybilne warstwy Si-DLC na implanty kostne" otrzymali niedawno Nagrodę Siemensa, w XXII edycji konkursu. Przedstawiciele zespołu PŁ odebrali ją 27 czerwca, na Politechnice Warszawskiej.

 

Na czym polega innowacyjność opatentowanej technologii wyjaśnia prof. Piotr Niedzielski, kierownik nagrodzonego zespołu badawczego:

 

W projekcie NCBiR otrzymanym w ramach programu Innotech opracowaliśmy wytyczne dotyczące najwłaściwszych proporcji domieszki krzemowej oraz zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy wysoko wydajną przemysłową aparaturę do modyfikacji i wytwarzania powłok na gotowych implantach medycznych: gwoździach śródszpikowch, wkrętach ortopedycznych, czy stabilizatorach. Eliminuje to bezpośredni kontakt metalu z organizmem. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.


Skład zwycięskiej grupy badawczej (autorów patentu) pod kierunkiem prof. Niedzielskiego to: Urszula Borowska, dr hab. inż. Damian Batory, dr hab. inż. Hieronim Szymanowski, prof. PŁ, dr hab. inż. Jacek Grabarczyk, dr hab. inż. Witold Kaczorowski, dr inż. Marian Cłapa, dr inż. Dorota Bociąga i  dr inż. Anna Sobczyk-Guzenda.


Opracowana przez naukowców z PŁ technologia umożliwia uzyskiwanie trwałych, jednorodnych, dobrze przylegających do powierzchni implantów medycznych, pokryć diamentopodobnych o wysokiej biozgodności. Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy Medgal z Białegostoku, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.

 

Po raz pierwszy w tym roku został zorganizowany przez pomysłodawców, PW i firmę Siemens, Konkurs o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów z dziedziny Elektroenergetyki. Nagrodę II stopnia otrzymał Adrian Chojecki z Politechniki Łódzkiej, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, za pracę magisterską pod tytułem: "Zdalny pomiar i wizualizacja zużycia energii elektrycznej w instalacji zasobnikowej z OZE dla potrzeb bytowo-komunalnych".


Instytut Inżynierii Materiałowej PŁ na Wydziale Mechanicznym to jeden z najlepszych polskich ośrodków zajmujących się wytwarzaniem powłok węglowych m.in. z zastosowaniem technologii plazmy częstotliwości radiowej.

 

Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany  jest  od ponad 20 lat, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens. Służy on promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.