2016-12-13

Studenci PŁ zbudują nowy pojazd solarny

Solarny pojazd studentów Politechniki Łódzkiej - Eagle One - potwierdził swoją bardzo dobrą formę na wyścigach Sasol Solar Challenge 2016 w RPA, zdobywając kilka nagród. Zespół został także wyróżniony nagrodą specjalną, Communication Award, przyznawaną za najlepszą relację medialną z wydarzenia.

Konstruktorzy pierwszego w Polsce samochodu elektrycznego napędzanego energią słoneczną, zespół Lodz Solar Team z PŁ, powrócili z Afryki z kolejnymi sukcesami. Opowiedzieli o nich podczas konferencji prasowej, 9 grudnia.

W czasie trwającego 8 dni przejazdu przez drogi Południowej Afryk, bolid Eagle One pokonał 2817 km, na trasie z Pretorii do Kapsztadu. Na wyścigach był pierwszym przedstawicielem klasy Cruiser - pojazdów z miejscem dla pasażera.

Podczas konferencji na PŁ studenci poinformowali, że podróż do RPA zaowocowała cennym doświadczeniem i inspiracją do kolejnych projektów. We współpracy z Politechniką Łódzką i sponsorami zespół Lodz Solar Team przygotowuje się do następnej edycji zawodów Bridgestone World Solar Challenge w Australii, w przyszłym roku. Tym razem wystartuje następca Eagle One - Eagle Two, którego wstępny projekt zespół przedstawił podczas konferencji prasowej.

Przygotowywany na przyszły rok pojazd solarny pomieści w swoim wnętrzu kierowcę i trzech pasażerów. Redukcji ulegną wysokość, szerokość i masa bolidu, co korzystnie wpłynie na aerodynamiczność projektowanego Eagle Two i o ponad 30% zredukuje zużycie energii. Zastosowane zostaną panele słoneczne o większej sprawności oraz bardziej wydajne silniki.