2016-01-04

szkola

Innowacyjny pojazd studentów

Grupa studentów z Politechniki Łódzkiej - HyperLodz Team - stworzyła projekt kapsuły pasażerskiej do ultraszybkiego systemu transportu: począwszy od konstrukcji, przez napęd, aerodynamikę, po kompleksowe systemy bezpieczeństwa. Zgłosiła go do konkursu Hyperloop Pod Competition ogłoszonego przez amerykańska firmę SpaceX i zakwalifikowała się do ścisłego grona finalistów, jako jedyny zespół z Polski. Studenci zostali zaproszeni do kolejnego etapu rozpoczynającego się 29 stycznia 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Technicznym w Texasie.

W 2013 roku Elon Musk, szef firmy SpaceX, przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego, opublikował zarys koncepcji stworzenia innowacyjnego środka transportu opartego na kapsule pasażerskiej, przemieszczającej się w specjalnej tubie z prędkością bliską prędkości dźwięku. Pod koniec sierpnia br. SpaceX ogłosił konkurs na szczegółowy plan konstrukcji i design całego systemu. W finałowych etapach konkursu odbędą się testy i wybór najlepszych prototypów.

Studenci proszą o wsparcie finansowe ich projektu. Potrzebują funduszy na podróż, zakwaterowanie i koszty utrzymania podczas pobytu w Texasie. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest na stronie polakpotrafi.pl.

Więcej informacji na stronie projektu .

studenci